Page 8 - Gazeta AFP
P. 8

E enjte 11 tetor 2018                                                             8
                                        INFO+
         www.albanianfreepress.al
                                                   Horoskopi për 11 Tetor 2018                                                        Dashi              Peshorja


                                                        Parashikohen mundësi       Do të keni nevojë që të
                                                        shumë të mira për të       shkëputeni dhe të
                                                        mbyllur çështje të        largoheni nga të gjitha
                                                        rëndësishme           shqetësimet që ju
                                                        profesionale. Megjithatë     tensionojnë dhe ju bëjnë
                                                        duhet të jeni të gatshëm,    nervoz. Këshillohet që të
                                                        që të merrni përsipër      planifikoni një arratisje të
                                                        disa përgjegjësi më       vogël romantike dhe të
                                                        shumë. Nga pikëpamja       përfitoni për të rigjetur
                                                        sentimentale, kjo është     stabilitetin dhe harmoninë
                                                        një periudhë mjaft e       në të gjithë raportet
                                                        favorshme për takimet.      ndërpersonale.

                                                        Demi              Akrepi

                                                        Ka disa dyshime         Kur jeni të nervozuar
                                                        të cilat nuk ju         shpesh prireni që të
                                                        lejojnë që të          izoloheni, por kjo nuk është
                                                        jetoni qetësisht         strategjia më e mirë që
                                                        një lidhje të re,        duhet të ndiqni
                                                        apo një             momentalisht, sidomos në
                                                        eksperiencë           dashuri. Jini kurajoz dhe
                                                        pune. Këshillohet        mundohuni të mbështeteni
                                                        që të zgjidhni çdo        te partneri/ja. Në vendin e
                                                        problem me            punës parashikohen
                                                        qetësinë e duhur.        konfirmime të rëndësishme.

                    Receta   gatimi                           Binjakët            Shigjetari


    Supë me fileto pule dhe makarona               Qofte me lëng               Sugjerohet që në         Kjo ditë mesjave
                                                                        është mjaft e
                                                        vendin e punës të
    Përbërësit:                    Përbërësit:                      mos keni shumë          rëndësishme, për të
    1 fileto pule                   2 presh, majdanoz                   pretendime, pasi disa      çuar deri në fund të
    koncentrat pule                  4 qepë të njoma                    prej pritshmërive        gjitha projektet e
                                                        tuaja mund të mos
                                                                        lëna pezull prej
    pak vaj ulliri                  1 l lëng perime                    kuptohen nga           kohësh. E enjtja
    1 qepë, 1 karotë                 pak rozmarinë                     bashkëpunëtorët.         sjell një sërë
    pak rozmarinë                   lëkura e 1 limoni                   Përcaktojini mirë        zgjidhjes, të cilat do
    kripë dhe piper                  1 gotë bukë e grirë                  ambiciet tuaja, në        ju lejojnë që të
    1/2 gotë me ujë                  djathë i grirë, 1 vezë                bazë të mundësive që       zgjidhni çdo
    120 gr makarona                  pak gjalpë, kripë                   keni në dispozicion.       keqkuptim në punë.
    pak majdanoz                     Përgatitja:
                              Prisni imët pjesët jeshile të preshëve ose qepëve Gaforrja            Bricjapi
                             të njoma, majdanozin, lëkurën e limonit dhe bukën   Një takim i papritur do
     Përgatitja:                  e grirë. Përzieni në një tas gjalpin me pak kripë dhe ju bëjë mjaft euforik.     Do të jetë një ditë gjatë
     Në fillim presim fileton e pulës në kubikë të vezën, përziejini, shtoni pak djathë të grirë, preshtë                 së cilës duhet të
    vegjël. Në një tigan me vaj ulliri skuqim qepën me e grirë dhe erëzat. Nëse nuk është mjaftueshëm   Nga ana tjetër ky është     rishikoni me vëmendje
                                                        një moment shumë i
                                                                        disa prej projekteve tuaja
    karotën. I shtojmë fileton e pulës dhe rozmarinën. konsistente, shtoni dhe pak bukë përshesh.     favorshëm për          si dhe të mbyllni
    I trazojmë mirë dhe i rregullojmë me kripë e piper. Formoni toptha të vogla qoftesh dhe ziejini në lëngun dashurinë dhe        negociata të
    Shtoni ujë dhe makaronat. I trazoni përsëri dhe  që po vlon për jo më shumë se 5 minuta.        rindezjen e pasionit.      rëndësishme, të cilat i
    ndërkohë i shtoni majdanoz. Tani i shtoni                               Nga pikëpamja          keni zvarritur prej
    koncetratin e pulës dhe e lini supën të ziejë për                            profesionale,          kohësh. Parashikohen
    20 minuta. Në fund e shërbeni të ngrohtë me një       Gliko gështenje              favorizohet një         mundësi të mira, për të
    degë të vogël rozmarine sipër.                                     marrëveshje e re mjaft      ndryshuar rutinën tuaj,
                             Përbërësit:                     e rëndësishme.          shkruan noa.al.
                             1 kg gështenja
     Shishqebap qingji me nenexhik          500 gr sheqer                    Luani              Ujori
                             1 shkop vanilje
    Përbërësit:                                               Kjo e enjte do të jetë mjaft   Mundësitë nuk do të
    300 gr mish qingji                                           interesante për të marrë     mungojnë dhe intuita
    1 lugë me nenexhik                                           më shumë, si nga         juaj do ju lejojë që të
    2 lugë me vaj ulliri                                          pikëpamja profesionale      merrni konfirmime të
    kripë e piper, 1 qepë                                          edhe ajo sentimentale.      rëndësishme dhe të
                                                        Jeni në kërkim të një      realizoni një projekt të
                                                        partneri/e në lartësinë tuaj   cilin e keni menduar
                                                        dhe duke qenë shumë       prej kohësh.
                                                        krenar, nuk kënaqeni       Këshillohet që të jeni të
                              Përgatitja:                    lehtësisht. Megjithatë nuk    matur me shpenzimet
                              Pastroni gështenjat nga lëkura. Vendosini në    duhet të nënvlerësoni      dhe të bëni kujdes në
                             tenxhere të ziejnë. Pastaj përgatitni shurupin, me  personat që keni pranë.     dashuri.
                             300 gr ujë, sheqer dhe shkopin e vaniljes. Shtoni
     Përgatitja:                  gështenjat me kujdes brenda shurupit, llogarisni   Virgjëresha           Peshqit
     Fillimisht, përziejmë mirë kosin me      një minutë që nga koha e marrjes së valës, shuani
    nenexhikun, pak kripë dhe vaj ulliri. E ndajmë këtë zjarrin dhe lërini gështenjat të pushojnë për 24  Do të jeni të përhumbur në    Këshillohet që të mos
    përzierje në gjysmë dhe në gjysmën e saj shtojmë orë. Ditën tjetër, përsërisni të njëjtin proces,   një sërë angazhimesh, të     përfshiheni në çështje
    kumelin. Më pas, spërkasim copat e qengjit me   gjithmonë në zjarr të ulët, llogarisni 1 minutë nga  cilat duhet t'iu lejojnë që të  me shumë ngarkesë,
                                                                        të cilat mund të
                                                        kujdeseni për emocionet
    kripë dhe i përziejmë. Shtojmë në to përzierjen  koha e vlimit të shurupit dhe lërini gështenjat edhe dhe shëndetin tuaj. E keni    kompromentojnë
    me kumel dhe i përziejmë përsëri. I fusim copat  24 orë të tjera. Edhe ditën e tretë do të procedohet lënë veten shumë pas dore    gjendjen tuaj fizike,
    e mishit nëpër shkopinjtë e shishqebapit, duke i në të njëjtën mënyrë. Pasi të kenë kaluar 24 orë,   dhe tashmë do të ndiheni     sidomos nëse keni
    alternuar me copat e qepës.            ja ku erdhi dita e katërt. Kullojini gështenjat një  mjaft të lodhur. Këshillohet   kaluar ditë me stres.
     I pjekim në skarë për rreth 2 minuta nga secila nga një dhe lërini të thahen nga shurupi në një   që të riorganizoni rutinën    Pasditja dhe mbrëmja
    anë dhe më pas i shërbejmë sipas dëshirës, edhe  skarë për 3 orë. Pastaj mund të shijoni gështenjat  tuaj dhe të shpenzoni më     parashikohen të jenë
    duke i shoqëruar me pjesën tjetër të salcës.   tuaja të karamelizuara.                shumë kohë cilësore me      më të qeta dhe
                                                        familjen.            romantike.

                                            CYAN   MAGENTA   YELLOW  BLACK
   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13